Ako odstrániť roztoče z matraca a znížiť alergie

Pýtate sa ako odstrániť roztoče z matraca? Tieto mikroorganizmy sa zvyčajne nachádzajú v prachu a tkaninách, najmä v tých, ktoré zostávajú viac statické, ako sú čalúnenie, koberce, podušky alebo dokonca v matraci. Roztoče sú súčasťou nášho bežného prostredia, a aj keď to nedokážeme zmeniť, správnou hygienou ich výskyt môžeme obmedziť. Nižšie vysvetlíme, ako odstrániť roztoče z matraca a znížiť alergény.

Ako odstrániť roztoče z matraca

Ako odstrániť roztoče z matraca 

Roztoče je možné z matraca eliminovať zavedením pravidelného čistiaceho programu. Treba brať do úvahy, že matrac je jedným z miest, kde sa roztoče najviac hromadia, keďže preferujú teplé a vlhké miesta.  Na odstránenie roztočov z matracov je dôležitá vytrvalosť a pravidelnosť, a tým sťažiť ich životné podmienky.

Kde sa roztoče hromadia

Roztoče sa hromadia najmä v textíliách, ktoré sa veľmi nehýbu alebo sa zriedkavejšie vymieňajú. Z tohto dôvodu je bežné, že sa sústredia vo vankúši a predovšetkým v matraci, kde využívajú teplo a vlhkosť nášho tela.

Ako odstrániť roztoče

  1. Vetranie spálne je nevyhnutné. Každé ráno otvorte na pár minút okno, pretože je to spôsob, ako znížiť teplotu aj vlhkosť prostredia. Vo veľmi vlhkom prostredí môže byť vhodné použiť aj odvlhčovač. Oveľa lepšie je, ak na matrac dopadá priame slnko, pretože zníži vlhkosť a populáciu roztočov.
  2. Vyvetrajte posteľ. Odstráňte plachtu, paplón alebo prikrývku, aby sa matrac prevetral a stratil teplo a vlhkosť, ktorú počas noci nahromadil. Po dostatočnom vyvetraní posteľ usteľte.
  3. Obliečky pravidelne vymieňajte a perte v horúcej vode na 60 ºC (alebo podľa odporúčania výrobcu). Roztoče sa živia odumretou kožou, ktorá na nich zostáva, a preto je dôležité dodržiavať hygienu. Na dezinfekciu textílií môžete použiť prípravok Sanytol dezinfekcia na bielizeň, ktorý vám pomôže eliminovať vírusy, baktérie,  plesne a nepríjemný zápach zo všetkých druhov textílií.
  4. Na matrac môžete použiť poťah proti roztočom. Ten zabraňuje priamemu kontaktu vášho tela s týmito mikroorganizmami a znižuje množstvo tepla a vlhkosti, ktoré sa dostanú k matracu. Aby bol účinný, pamätajte na to, že ho musíte pravidelne prať podľa pokynov výrobcu.
  5. Pravidelne vykonávajte upratovanie miestnosti. Tak zabránite  množeniu roztočov aj na iných povrchoch. Prach z nábytku odstráňte vlhkou handričkou a koberce a pokrovce dôkladne povysávajte. Môžete použiť napríklad produkt Sanytol dezinfekčný univerzálny čistič, ktorý dezinfikuje a neutralizuje rôzne alergény, ktoré sa môžu nachádzať na povrchoch v miestnosti.
  6. Existujú prípravky na odstránenie roztočov z matraca. Na ich úplné odstránenie je potrebný špecifický kontaktný akaricíd. Hoci by to nemal byť jediný nástroj proti roztočom, najmä v prípade ľudí s alergiou, pretože táto môže byť vyvolaná výkalmi roztočov aj samotnými mŕtvymi roztočmi. Sanytol proti roztočom  je určený na dezinfekciu neprateľných textílií, ako sú matrace. Neutralizuje alergény generované roztočmi a tým pomáha eliminovať alergické reakcie u ľudí s citlivou pokožkou.
odstrániť roztoče z matraca

Ako často vetrať matrace

Na elimináciu roztočov  sa odporúča matrac vetrať každé 2 – 4 týždne a meniť plachty a obliečky každých 7 – 15 dní. Frekvencia vetrania závisí od poveternostných podmienok, ako aj od intenzity alergie. Vetranie miestnosti by sa malo vykonávať denne.