Ako zneškodniť roztoče?

Roztoče sú mikroorganizmy patriace do rodiny pavúkovcov, ktoré sú prítomné v prachu a sú pôvodcami alergických reakcií veľkej časti populácie. Tieto mikroskopické zvieratká sa prirodzeným spôsobom vyskytujú na všetkých látkach, predovšetkým na matracoch a vankúšoch, ale aj na čalúnení a kobercoch.

Aby sa predišlo zdravotným problémom spôsobeným roztočmi, treba domácnosť správne a hĺbkovo čistiť.

Prvým základným krokom na odstránenie roztočov z vašej domácnosti je každý deň vetrať všetky priestory vášho domu alebo bytu, najmä spálňu. Na to je vhodné otvoriť dvere a okná najmenej na 15 minút, aby bol prievan a aby sa obnovil vzduch.

Aj matrace sú častým miestom výskytu roztočov, takže aj ich treba často vetrať; snažte sa ich vetrať raz za mesiac alebo, ak je to možné, raz za dva týždne. Existujú aj protiroztočové poťahy, ktoré zabraňujú priamemu kontaktu človeka s týmito mikroorganizmami.

Pri praní plachiet a ďalších lôžkovín je ideálne používať vodu s teplotou nad 60 °C, pretože to je jednoduchý spôsob, ako zničiť roztoče, ktoré sa tam môžu uhniezdiť.

Aby sa dosiahlo vyhubenie nahromadených roztočov, je tiež dôležité plachty často meniť. Na druhej strane môžu aj koberce a iné textilné podlahové krytiny obsahovať množstvo roztočov, a preto sa odporúča nemať ich doma pokiaľ možno veľa, najmä vtedy, ak tam bývajú citliví jedinci. V prípade, že ich u seba doma máte, je dôležité správne čistiť koberce a udržiavať textilné podlahové krytiny.

Existujú akaricídy (alebo sprej proti roztočom), chemické prípravky, ktoré roztoče zneškodnia. Dajú sa ľahko kúpiť a pre človeka nie sú toxické. Alergické reakcie však majú dva rôzne pôvody: na jednej strane výkaly roztočov a na druhej vlastné mŕtve roztoče. Preto, aj keď používate akarícídne prípravky, môžu ich mŕtve telá naďalej spôsobovať alergické problémy. Používanie akaricídnych prípravkov na hubenie roztočov neodstráni alergény, ktoré vytvárajú, zodpovedné za vznik týchto alergií.

Dáme vám niekoľko dôležitých rád, ako zabrániť problémom s týmto hmyzom u vás doma.

  • Pri čistení prachu je vhodné použiť vlhkú handričku a vysávač s nainštalovaným vhodným filtrom namiesto použitia prachovky alebo suchej handričky, a tak zabrániť tomu, aby roztoče a ďalšie prachové častice zostávali rozptýlené vo vzduchu a aby sa znovu usádzali na povrchoch.
  • Na každodenné čistenie a dezinfekciu môžete použiť Univerzálny čistič Sanytol, ktorý pomáha neutralizovať alergény, ktoré tento hmyz produkuje a ktoré zostávajú na povrchoch, čím prispieva k obmedzeniu alergických reakcií.
  • V prípade bielizne, ktorú možno prať (ako plachty, prikrývky, záclony, závesy, uteráky atď.), je najlepším riešením pranie pri teplote 60 °C.
  • Na matrace, záclony, závesy, koberce a ďalšiu bielizeň, ktoré sa nemôžu prať, môžete použiť dezinfekčný prípravok pre domácnosť a na tkaniny značky Sanytol, ktorý prispieva k zníženiu množstva alergénov na týchto povrchoch a navyše odstraňuje nepríjemné zápachy.

Vďaka týmto radám dokážete udržať roztoče a ich zvyšky na uzde.