Ako odstrániť zápach z práčky, aby oblečenie voňalo

Nepríjemný zápach v práčke je spôsobený množením baktérií a hromadením vodného kameňa a nečistôt. Na jeho odstránenie nestačia pracie prostriedky alebo pranie pri vyšších teplotách. Je potrebné pridať prípravok s dezinfekčným účinkom, ktorý odstraňuje hlavnú príčinu zápachu. V opačnom prípade sa baktérie, plesne a vírusy naďalej hromadia v bubne a iných častiach spotrebiča, čo spôsobuje nepríjemný zápach, ktorý sa môže preniesť na naše oblečenie.

Ako odstrániť zápach z práčky, aby oblečenie voňalo

Stalo sa vám to niekedy? Pýtate sa, ako odstrániť zápach z práčky, aby oblečenie voňalo? Pravdou je, že tento problém môžeme vyriešiť a zabrániť jeho opätovnému výskytu, ak sa bude správne dodržiavať hygiena práčky. 

Ako odstrániť zápach z práčky 

Odstránenie zápachu z práčky sa dá ľahko dosiahnuť pomocou špeciálneho produktu na hygienu, čistenie a dezinfekciu práčky, ako je Dezinfekčný čistič práčky. Tento typ produktu vykonáva hĺbkové čistenie, ktoré odstraňuje stopy vodného kameňa, zvyškov a nečistôt, kde sa hromadia baktérie spôsobujúce nepríjemný zápach. Keďže ide o špeciálny výrobok pre práčku, stará sa aj o bubon a rôzne vnútorné časti tohto spotrebiča a zabraňuje tomu, aby sme museli používať iné agresívnejšie dezinfekčné prostriedky, ako je bielidlo. Jeho používanie sa tak stáva pohodlným a bezpečným spôsobom, ako dosiahnuť úplnú hygienu, a ako sa zbaviť úplne zápachu z  práčky a zároveň dosiahnuť príjemnú vôňu v práčke aj bielizni. Nižšie vysvetlíme, ako správne používať tento produkt.

5 krokov na odstránenie zápachu z práčky

Sanytol dezinfekčný čistič práčky sa veľmi ľahko používa, stačí dodržať tieto kroky. Vždy dbať na to, aby ste s výrobkom manipulovali v rukaviciach a používali ho v prázdnej práčke, teda bez akéhokoľvek oblečenia vo vnútri:

 1. Naneste malé množstvo prípravku na handričku alebo špongiu.
 2. Vyčistite priehradku na prací prostriedok vašej práčky, opláchnite ju a vložte späť na svoje miesto.
 3. Prípravoknaneste na gumu a pomocou špongie dobre rozotrite, vrátane spodnej časti. Nechajte prípravok pôsobiť 5 minút.
 4. Nalejte zvyšok prípravku z nádoby do priehradky na prací prostriedok.
 5. Zapnite prázdnu práčku bez oblečenia vo vnútri. Zvoľte si dlhý program a teplotu 60 °C. Nevyberajte predpieranie ani nepridávajte prací prostriedok. Po skončení prania vyčistite všetky zvyšky prípravku, ktoré by mohli zostať na tesnení dvierok, handrou alebo špongiou.

Môžem zároveň dezinfikovať práčku?

Pri použití špeciálneho prípravku na hygienu práčky, ktorý sme spomenuli, nebudete musieť na odstránenie zápachu použiť bielidlo ani iný dezinfekčný prípravok. Je to najjednoduchší spôsob, ako dezinfikovať svoju práčku, aby ste mohli pokojne prať oblečenie alebo akýkoľvek iný jemný odev s vedomím, že nebude nasiaknutý nepríjemnými pachmi.

Ako často mám čistiť práčku?

Nami uvedené čistenie môžete opakovať približne každé 3 mesiace, aby ste udržali výsledky. Ak však vaša práčka vydáva  pretrvávajúci zápach, možno budete musieť zopakovať proces, ktorý sme opísali, druhýkrát, aby ste úplne odstránili nepríjemný zápach.

Môžem odstrániť nepríjemný zápach z práčky pomocou jedlej sódy alebo octu? 

Sóda bikarbóna a ocot sú látky, ktoré môžu poslúžiť na zlepšenie alebo zakrytie zápachu, ale neriešia problém, pretože neodstraňujú baktérie, ktoré ho spôsobujú. Z tohto dôvodu môžeme predpokladať, že odstránenie zápachu z práčky octom alebo sódou bikarbónou bude len dočasným riešením. Pre dlhotrvajúce a účinné riešenie je najlepšie používať špeciálne dezinfekčné prostriedky pre práčky, ako napr. Sanytol dezinfekčný čistič práčky. 

Ako odstrániť zápach z práčky

Ako sa vyhnúť zápachu práčky

Okrem použitia špeciálneho produktu na odstránenie zápachu z práčky odporúčame dodržiavať aj hygienické opatrenia, ktoré vám pomôžu zabrániť jeho objaveniu. Prejdeme tie najdôležitejšie:

 • Používajte pracie prostriedky vhodné do práčok a podľa pokynov výrobcu. Nepreháňajte to s dávkovaním.
 • Vyhýbajte sa skladovaniu mokrého oblečenia a silne znečisteného oblečenia v koši na bielizeň alebo v bubne práčky.
 • Z času na čas perte vo veľmi horúcej vode, aby ste uľahčili elimináciu baktérií, ktoré môžu spôsobiť nepríjemný zápach.
 • Oblečenie vyberte hneď po skončení prania, aby v práčke nevznikol zatuchnutý zápach.
 • Použite dezinfekčný prípravok na textílie, ktorý likviduje baktérie z textílií, ako je Sanytol dezinfekcia na bielizeň, ktorý účinkuje aj pri nízkych teplotách.
 • Po každom použití vyvetrajte bubon práčky a priehradky na prací prostriedok. Vnútro bubna môžete vysušiť savou handričkou, aby ste odstránili prebytočnú vodu.
 • Pravidelne čistite rôzne časti práčky, ako je zásuvka na prací prostriedok, filter, guma dvierok atď.