Je možné predísť vzniku plesňových infekcií na nohách?

Pri prevencii plesňových infekcií na nohách si treba osvojiť primeranú rutinu. Vyliečenie týchto infekcií je pomalé a prevencia je rovnako dôležitá ako liečba.

Hlavnou príčinou plesňovej infekcie na nohách je potenie, najmä v lete, pretože vytvára prostredie priaznivé pre ľahkú reprodukciu plesne. Preto vám odporúčame, aby ste tieto preventívne opatrenia dodržiavali v lete mimoriadne dôsledne.

Nižšie uvádzame 7 základných rutinných postupov, ktorými sa môžete riadiť pri prevencii vzniku plesní na nohách a úplne s týmto problémom skoncovať.

7 spôsobov, ako zabrániť vzniku plesní na nohách a ako ich odstrániť

  • Zaobstarajte si obuv, ktorá poskytuje nohám správnu priedušnosť a podporuje vetranie. Uzavretej obuvi alebo syntetickým materiálom, ktoré neumožňujú správne vetranie nôh, sa vyhýbajte.
  • Dodržiavajte vhodné hygienické opatrenia. Často nedbáme na čistotu svojich nôh. Každý deň by ste si mali nohy umyť v sprche mydlom a opláchnuť ich. Nohy dobre vysušte, aby ste ich nevkladali do topánok vlhké, čo by podporovalo mikrobiálny rast.
  • Nikdy nenoste rovnaké ponožky dva dni po sebe. Naše nohy sa potia. Najmä v lete a potom s choroboplodnými zárodkami, ktoré obsahujú, zostanú vaše ponožky impregnované. Po každom použití by ste si ich mali vymeniť a vyprať. Ak sa vám nohy veľmi potia, môžete si ponožky prezliecť aj niekoľkokrát za deň, aby ste zabránili vzniku týchto nepríjemných plesní.
  • Nikdy nechoďte naboso po vlhkých povrchoch, s ktorými prichádzajú do styku ďalšie osoby, ako sú verejné sprchy, bazény, šatne atď.
  • Pri silnom potení používajte sušiaci púder na nohy, ak ste citlivý/-á a ľahko sa nakazíte, zabránite tak vzniku atletickej nohy, príp. použite zásyp proti mykóze, ak ste sa ňou už nakazili.
  • Ak zistíte, že máte pleseň, obuv pravidelne dezinfikujte. Na to môžete používať Dezinfekčný prípravok na obuv v spreji Sanytol, vhodný na všetky typy obuvi. Vďaka dezinfekčnému zloženiu pôsobí rýchlo a účinne, a tak vám pomôže zničiť až 99,9 % choroboplodných zárodkov vo vašej obuvi. Je dôležité dezinfikovať vnútornú časť obuvi, pretože práve tá môže zostať dlhšie vlhká, a preto plesniam umožňuje, aby sa tam udržiavali a mohli opakovane spôsobovať infekcie alebo aby ich prenášali na zdravé nohy.
  • Neodporúča sa požičiavať hygienické prostriedky na ruky a nohy iným ľuďom, reč je napríklad o nožničkách na nechty, pretože ak má tento človek na nohách plesne, mohli by sa prostredníctvom týchto nástrojov ľahko preniesť.

Pomocou týchto jednoduchých rád dokážete zabrániť vzniku plesní na nohách, ale ak ste sa už nimi nakazili, ľahko s nimi aj skoncujete.