Je možné zabrániť plesniam na nohách, tzv. atletickej nohe?

Kožné ochorenie populárne ako atletická noha má odborný názov tinea pedis a znamená plesňovú infekciu. Hoci sa väčšinou objavuje na nohách, môže sa rozšíriť aj na nechty, alebo dokonca na ďalšie oblasti tela, predovšetkým vtedy, keď sa dotýkate postihnutej oblasti a potom ďalších častí tela.

Podmienky vnútri uzavretých topánok ako vlhkosť, teplota, tma a nedostatočná priedušnosť podporujú jej proliferáciu.

Nákaza je bežná vo vlhkých a v teplých prostrediach, ako sú bazény, sprchy, šatne atď., a väčšinou sa šíri kontaktom bosých nôh s podlahou. Tieto priestory veľmi často navštevujú športovci, ktorí dali infekcii populárny názov atletická noha.

Mali by ste vedieť, že sa tento typ plesní prenáša veľmi ľahko, ak sa dostanete do kontaktu s infikovaným povrchom a je pomerne komplikované ju zničiť, preto musíte prijať rad opatrení, aby ste zabránili nákaze a ďalšej proliferácii.

Ponúkame vám 6 rád a tipov, ako zabrániť plesniam na nohách:

  • V horúcom počasí noste otvorenú obuv, aby ste zaistili správne vetranie. Po zvyšok roka používajte obuv, ktorá umožňuje optimálnu priedušnosť. Snažte sa vyhýbať sa obuvi pokrytej plastom alebo vyrobenej z iných syntetických materiálov.
  • Keď vyjdete zo sprchy, vždy si nohy utrite úplne dosucha. Venujte mimoriadnu pozornosť vysušeniu medzi prstami, keďže sa práve tam hromadí vlhkosť, ktorá uľahčuje vznik kožnej infekcie atletická noha.
  • Uteráky a obuv nikomu nepožičiavajte.
  • Ponožky si vymieňajte každý deň. Tak zaistíte, aby boli vaše nohy suché a aby sa na nich nehromadil pot. Ak sa vám nohy veľmi potia, odporúčame vám, aby ste si ponožky vymieňali hoci aj niekoľkokrát za deň. Môžete používať aj ošetrenie v podobe savého púdru, ktorý absorbuje nadmernú vlhkosť.
  • Vo verejných bazénoch alebo šatniach vždy používajte šľapky, pretože sa na týchto miestach môžete ľahko dostať do kontaktu s plesňami a nakaziť sa.
  • Pravidelne si dezinfikujte obuv. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť týmto typom plesní, je zabrániť ich rozmnožovaniu a šíreniu. V tomto prípade je skvelým riešením Dezinfekcia do obuvi Sanytol v spreji. Používa sa výhradne na vnútornú časť obuvi. Stačí ju nastriekať dovnútra obuvi a nechať niekoľko minút pôsobiť, kým neuschne. Týmto spôsobom zničíte 99,9 % baktérií, vírusov a plesní. Zničením baktérií zároveň odstránite nepríjemné zápachy.

Tieto rady vám pomôžu zabrániť vzniku plesní na nohách, ako napr. atletická noha. Ak by ste však napriek tomu zistili, že sa vám na nohách objavili, obráťte sa na svojho lekára, aby vám pomohol sa s ich nákazou vysporiadať a aby sa problém ďalej nezhoršoval.