Ako si dezinfikovať pracovisko a elektronické prístroje?

 • Pracovný stôl: Na umývanie stola použite navlhčenú utierku a dezinfekčný prípravok, ako napr.Sanytol Univerzálny čistič sprej. Prípravok striekajte na plochu priamo zo vzdialenosti 20 cm. Následne ho čistou a vlhkou utierkou rozotrite.
 • Stolička: Pred čistením a dezinfekciou stoličky zvážte, z akého materiálu je vyrobená. Na stoličky čalúnené kožou môžete použiť handričku navlhčenú dezinfekčným výrobkom. Na stoličky čalúnené textilným materiálom použite radšej vodu a mydlo, alebo špeciálny dezinfekčný prípravok ako Sanytol dezinfekčný a dezodoračný prípravok. Zvláštnu pozornosť venujte miestam zvýšeného kontaktu, ako sú podrúčky a opierky hlavy.
 • Mobilný telefón, tablet: Vedeli ste, že sa na mobilnom telefóne môže prichytiť až tridsaťkrát viac baktérií než na sedadle WC? Je preto absolútne zásadné dezinfikovať ho denne, a to navlhčenou handričkou a dezinfekčným čistiacim prípravkom. Prípravok striekajte vždy na čistú a mierne navlhčenú handričku. Nikdy priamo na prístroj. Ďalšou možnosťou je použitie univerzálnych dezinfekčných servítok ako Sanytol Univerzálne čistiace utierky – eukalyptus. Nedovoľte, aby tekutiny vnikli do otvorov prístroja, napr. do slúchadiel, nabíjačky alebo reproduktorov. Na očistenie šošovky fotoaparátu svojho inteligentného telefónu použite špeciálnu handričku z mikrovlákna na šošovky. Puzdro, alebo kryt mobilu alebo tabletu, vyčistíte univerzálnou utierkou, prípadne vodou a mydlom.
  Ďalším z preventívnych opatrení proti nákaze je nenosiť so sebou mobil a tablet na toaletu. Pred použitím prístroja si vždy umyte ruky. Aby ste sa displeja stále nedotýkali, využite hlasového asistenta.
 • Počítač: Umyte a dezinfikujte zóny, ktorých sa dotýkate najčastejšie. Napríklad tlačidlo, ktorým sa prístroj zapína. Pozor na konektory, ako napr. USB.
  • Klávesnica: Na vyčistenie štrbín medzi klávesmi môžete použiť kefku na zuby, navlhčenú v dezinfekčnom prípravku. Na vlastnú plochu klávesnice odporúčame vlhkú handričku, alebo univerzálnu dezinfekčnú servítku.
  • Myš: Najväčšiu starostlivosť venujte miestam prichádzajúcim do kontaktu s rukou a prstami. Ak používate podložku pod myš, aj tú je dobré pretrieť utierkou zvlhčenou dezinfekčným prostriedkom.
  • Monitor: Najskôr očistite vonkajšie časti – rámček a ovládacie tlačidlá. Na obrazovku použite suchú handričku so špeciálnym prípravkom na obrazovky.
 • Slúchadlá: Ak patríte k tým, ktorí pri práci radi počúvajú hudbu, nezabudnite dezinfikovať aj slúchadlá. Použite mikrovláknovú utierku s dezinfekčným prípravkom. Ak máte slúchadlá do uší, očistite len ich vonkajšiu stranu a na odstránenie nečistôt z mriežky použite kefku na zuby.
 • Zariadenia USB (pamäťové kľúče, externé disky s rozhraním USB…) a nabíjačky: Použite navlhčenú handričku. Kovovým častiam sa vyhnite.
 • Fitnes náramky a inteligentné hodinky: Náramky odolné proti vode môžete umyť vodou a mydlom.

Ako zlepšiť pracovnú rutinu v home-office?

Vytvorte si pracovný čas: Stanovte si, kedy sa má váš pracovný deň začínať a kedy končiť. Na udržanie sústredenosti a produktivity si naplánujete prestávky. V rámci možností skúste prispôsobiť pracovný čas potrebám svojej rodiny.

 • Každé ráno sa riadne oblečte: Zvyknite si pred začatím pracovného času venovať chvíľku úprave svojho zovňajšku a odevu.
 • Vytvorte si vhodné pracovné prostredie: Ak je to možné, vyčleňte si na prácu a prispôsobte jej zvláštnu miestnosť s vhodným osvetlením a s pohodlnou stoličkou. Pracovný stôl by mal ponúkať dostatočný priestor a všetko ďalšie, čo na prácu potrebujete.
 • Udržiavajte každodenný kontakt s kolegami.