Je veľmi príjemné vyjsť zo sprchy a zabaliť sa do suchého uteráka, ktorý vonia čistotou, no niekedy, aj keď si myslíme, že sme ho dobre vyprali, sa v jeho tkanine objaví nepríjemný zatuchnutý zápach. Uteráky sú vyrobené tak, aby absorbovali vodu, a navyše zvyknú byť vystavené prostrediu kúpeľne, čo uľahčuje akumuláciu vlhkosti a vydávanie nepríjemných pachov, aj po ich vypraní. V tomto článku vysvetlíme, ako odstrániť nepríjemný zatuchnutý zápach z uterákov, a tiež, ako zabrániť tomu, aby sa znova objavil aj po ich vypraní.
6 krokov na odstránenie zápachu z uterákov
- Uteráky, ktoré zapáchajú, oddeľte od zvyšku oblečenia, zabránite tak tomu, aby sa zápach preniesol z uterákov na odev a dostal sa do celého koša.
- Uteráky vložte do práčky samotné, aby ste ich mohli dobre vydezinfikovať.
- Uteráky perte v horúcej vode vždy, keď je to možné, pri teplote 60 ºC, pretože vysoké teploty sú účinnejšie proti choroboplodným zárodkom, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Ak ich nemôžete alebo nechcete prať pri vysokej teplote, použite dezinfekčný prostriedok, ktorý nepríjemný zápach eliminuje už pri zdroji. Odporúčame Sanytol dezinfekciu na bielizeň ktorá je účinná už od 20 ºC a eliminuje 99,9 % vírusov, baktérií plesní. Použite prací prostriedok, ktorý bežne používate, a do priehradky na aviváž pridajte 80 ml Sanytolu. Potom naprogramujte obvyklý prací cyklus.
- Uteráky vyberte z práčky hneď po ukončení pracieho cyklu. Nikdy nenechávajte uteráky ani iné oblečenie v bubne práčky, pretože je to ideálne prostredie na hromadenie baktérií a pre vznik nepríjemných pachov. Ak nemôžete uteráky vybrať a zavesiť ihneď, môžete pri praní použiť dezinfekčný prostriedok ako vyššie uvedený, ktorý zabráni množeniu baktérií po dobu 12 hodín a tomu, aby oblečenie získalo nepríjemný zápach, aj keď zostane v práčke dlhšie.
- Uteráky nechajte sušiť vonku, najlepšie na slnku alebo na dobre vetranom mieste v dome či v sušičke.
- Uistite sa, že uteráky sú úplne suché predtým, ako ich poskladáte a uložíte do skrine alebo zásuvky, aj takto zabránite zatuchnutému zápachu.
Ako zabrániť nepríjemnému zápachu uterákov
- Na čistenie práčky používajte špeciálny prípravok, napríklad Sanytol dezinfekčný čistič práčky, minimálne raz za 3 mesiace. Niekedy zápach pochádza zo samotnej práčky a prenáša sa na oblečenie, preto je potrebné udržiavať práčku čistú a v dobrom stave.
- Nenechávajte svoje uteráky v koši na špinavú bielizeň, ak sú vlhké. Ak môžete, ihneď ich vyperte. Ak to nie je možné, zaveste ich vystreté na vzdušné miesto, aby sa vysušili a neskôr ste ich mohli vyprať.
- Uteráky hneď po použití zaveste, aby sa vysušili, a nechajte ich na dobre vetranom mieste. Kúpeľňa väčšinou nie je najlepším miestom vzhľadom na vlhkosť, ktorá sa v nej hromadí, pokiaľ nemá okno a nedá sa dobre vetrať.
- Kúpeľňu dobre vyvetrajte, aby sa vlhkosť nehromadila na uterákoch. Ak to nie je možné, pretože tam nie je žiadne okno, iba vetracie otvory, môžete použiť odvlhčovač.
- Uteráky perte často, asi raz za týždeň, a vymeňte ich skôr, ako sa na nich vytvorí nepríjemný zápach. Ak ide o uteráky, ktorými ste utierali pot alebo iné tekutiny ako čistú vodu, odporúča sa ich vyprať po každom použití.