Ako odstrániť zápach zo športového oblečenia 

Oblečenie používané na športové aktivity často končí premočené od potu a s nepríjemným zápachom. Aby ste ho mohli znova použiť, je potrebné ho čo najlepšie vyprať. Zabránite tomu, aby aj naďalej nepríjemne zapáchalo. V tomto článku vysvetľujeme, ako odstrániť nepríjemný zápach zo športového oblečenia krok za krokom.  

Ako odstrániť zápach zo športového oblečenia 

Poradíme vám 4 kroky na odstránenie zápachu potu zo športového oblečenia  

Samotný pot nezapácha. Nepríjemný zápach potu pochádza z činnosti baktérií na našej pokožke, ktoré sa živia potom a sústreďujú sa v oblastiach textilu, ako je napríklad podpazušie. Preto, aby ste tento zápach úplne odstránili, je potrebné použiť špeciálne produkty, ktoré tieto baktérie úplne odstránia. Ako teda odstrániť zápach zo športového oblečenia? Vysvetlíme to krok za krokom:  

1. Vyberte oblečenie zo športovej tašky  

Špinavé oblečenie sa odporúča vložiť do samostatnej tašky a nie priamo do športovej tašky. Oblečenie nenechávajte uložené v koši spolu s iným špinavým oblečením, pretože toto by tiež mohlo  napáchnuť. Ak sa vám ho nepodarí vyprať hneď, nechajte ho vyschnúť, najlepšie vonku. Športovú tašku tiež vyvetrajte a nezabudnite ju pravidelne prať.   

2. Oblečenie čo najskôr vyperte  

Špinavé oblečenie vložte do práčky, prípadne ho vyperte ručne čo najskôr a vždy po každom použití. Rýchlosť je dôležitá, toto tiež pomáha predchádzať vzniku zápachu v dôsledku vlhkosti nahromadenej v tkaninách, keď sú mokré od potu. Perte ručne alebo v práčke podľa špecifikácií každého odevu.  

3. Použite špeciálny produkt  

Najlepšie je používať prípravky špeciálne určené na odstránenie zápachu potu z odevov, ktoré sa dajú použiť v práčke aj ručne podľa pokynov výrobcu na dosiahnutie dobrého výsledku. Na jeho dosiahnutie je potrebné odstrániť baktérie prítomné v textíliách, ktoré sú príčinou nepríjemných pachov.   

Príkladom je Dezinfekcia na bielizeň – Biele kvety – Sanytol. Jeho účinnosť je založená na tom, že eliminuje 99,9 % baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Neobsahuje chlór a preto sa dá použiť na prianie v rukách aj v práčke a na všetky druhy tkanín a farieb. Je účinný už od teploty 20 ºC a zanecháva na oblečení príjemnú a dlhotrvajúcu vôňu. Stačí ho pridať do nádobky na aviváž pomocou bežného pracieho prostriedku alebo pre ručné pranie stačí zriediť polovicu uzáveru balenia v 4 litroch vody , nechať 15 minút pôsobiť ako súčasť namáčania a potom opláchnuť vo veľkom množstve vody. 

Ďalšou možnosťou, ako odstrániť nepríjemný zápach z odevov na cvičenie, je použiť Dezinfekčný odstraňovač škvŕn – Sanytol, ktorý likviduje škvrny a tiež úplne odstraňuje nepríjemný zápach tým, že zabíja baktérie, ktoré ich spôsobujú. Môže sa použiť v práčke pridaním do pracieho prostriedku alebo pri ručnom praní, rozpustením lyžičky dezinfekčného prostriedku v 4 litroch vody s mydlom, ktoré zvyčajne používate. Odev nechajte za občasného prepláchania pol hodiny namočený. Potom  je potrebné ho vypláchať v čistej vode.   

odstrániť zápach zo oblečenia 

4. Oblečenie dobre vysušte  

Posledným podstatným bodom na odstránenie zápachu potu z oblečenia je nechať ho vysušiť hneď, ako ho vypláchate, alebo po skončení prania v práčke, najlepšie vonku. Znovu ho neodkladajte, kým úplne nevyschne.