Ako sa vyhnúť nepríjemným zápachom na oblečení 

Niekedy vyberiete oblečenie z práčky a uvedomíte si, že stále nepríjemne páchne. Špina, pot alebo vlhkosť, okrem iných príčin, môžu vytvárať pretrvávajúci nepríjemný zápach na oblečení. Aby ste si mohli užívať svoje oblečenie čisté a bez nepríjemného zápachu, v nasledujúcom článku vám vysvetlíme, ako sa o Vašu bielizeň starať.  

Ako sa vyhnúť nepríjemným zápachom na oblečení

Prečo oblečenie zapácha 

Oblečenie môže mať nepríjemný zápach z niekoľkých dôvodov, ako je napríklad prítomnosť: 

 • Rozkladajúce sa organické zvyšky, v ktorých sa hromadia choroboplodné zárodky. 
 • Baktérie, ako napríklad tie, ktoré súvisia s potom. 
 • Huby alebo plesne, zodpovedné za zatuchnutý zápach. 
 • Špinavá práčka: Ak je vaša práčka špinavá alebo sa na nej hromadia plesne a baktérie, môžu sa počas prania preniesť tieto nepríjemné pachy na vaše oblečenie. 

Je dôležité pochopiť, že bežné pranie neodstraňuje baktérie a plesne, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Na úplné odstránenie nepríjemných pachov bude potrebné pridať produkt, ktorý je schopný dezinfikovať tkaniny. 

Tipy, ako sa vyhnúť zápachu na čerstvo vypranom oblečení 

Do bielizne pridajte textilnú dezinfekčnú prísadu. Dobrou voľbou je Dezinfekcia na bielizeň – Biele kvety – Sanytol, ktorý úplne odstraňuje nepríjemný zápach, pretože odstraňuje choroboplodné zárodky, ktoré ho spôsobujú, vrátane plesní, čo je huba, ktorá zatuchnutý zápach vytvára. Neobsahuje chlór, preto je vhodný na všetky druhy tkanín a farieb, keďže nespôsobuje škvrny na oblečení. Tento produkt je účinný v studenej vode a krátkych cykloch prania. Pridáva sa do zásobníka na aviváž a je kompatibilný s akýmkoľvek pracím prostriedkom. Na oblečení zanechá príjemnú parfumáciu a navyše dezinfekciou zabránite množeniu mikróbov a zápachu, ktorý spôsobujú, aj keď oblečenie z práčky vyberiete o trochu neskôr. 

 • Použite prípravok, ktorý dezinfikuje a zlikviduje väčšinu choroboplodných zárodkov. Ako sme uviedli, vhodnou možnosťou na to je použitie prípravku, ako je Dezinfekcia na bielizeň – Biele kvety – Sanytol.
 • Použite vhodný prací program a dobrý prací prostriedok. Vždy skontrolujte štítky na oblečení a vždy používajte množstvo pracieho prostriedku odporúčané výrobcom. 
 • Oblečenie vyberte z práčky a zaveste ho. Urobte to radšej hneď po skončení pracieho cyklu a nechajte ho sušiť na vzduchu. Ak ste pri praní použili dezinfekčný prostriedok, nie je potrebné ho hneď vyberať. 
 • Pravidelne čistite práčku. Nezabudnite na žiadnu z jej vnútorných častí. Ak tak nerobíte, môžete pri praní použiť Dezinfekcia na bielizeň – Biele kvety – Sanytol, ktorý zlikviduje aj všetky choroboplodné zárodky, ktoré sa môžu nachádzať vo vnútri práčky. Na čistenie a dezinfekciu gumy bubna práčky a zásuvky môžete použiť Dezinfekčný čistič práčky – Sanytol
 • Po každom praní nechajte práčku vyschnúť. Po každom použití môžete nechať dvierka otvorené alebo ich osušiť papierom či handrou a samozrejme, mokré oblečenie ihneď vybrať. 

Tipy, ako sa vyhnúť zatuchnutému zápachu na oblečení 

 • Ak máte vlhké oblečenie, ktoré sa nechystáte hneď prať, dajte ho vysušiť, inak sa rozmnožia baktérie. Tiež sa ho snažte čo najskôr vyprať. 
 • Vlhké oblečenie nedávajte do koša na bielizeň. Zabránite tak tomu, aby ostatné oblečenie získalo zatuchnutý zápach. 
 • Vetrajte miesto, kde skladujete špinavé oblečenie. V prípade potreby umiestnite odvlhčovač. 
 • Oblečenie dajte sušiť hneď, ako práčka skončí. Lepšie, ak ho dáte sušiť na slnko alebo na čerstvý vzduch. Ak po skončení pracieho cyklu nie je možné oblečenie vybrať z práčky, odporúčame do bielizne pridať Dezinfekcia na bielizeň – Biele kvety – Sanytol. Vaše oblečenie si tak zachová príjemnú vôňu aj po 12 hodinách v bubne. 
 • Ak oblečenie nie je úplne suché, neodkladajte ho. Je to základom toho, aby ste sa vyhli zatuchnutému zápachu na oblečení a vzniku plesní, ktoré ho spôsobujú. 
Vyhnúť nepríjemným zápachom na oblečení