Na posteľnej bielizni sa hromadí pot, špina, roztoče a rôzne škvrny, preto je nevyhnutné, aby sme ju okrem pravidelného prania doma aj správne dezinfikovali. Našťastie sa väčšina obliečok a perín dá vyprať a vydezinfikovať doma. Aby ste sa naučili, ako na to čo najlepšie, v nasledujúcom článku si povieme, ako dezinfikovať obliečky a periny doma.
Ako dezinfikovať obliečky a periny doma
Posteľnú bielizeň je možné prať a dezinfikovať doma, pretože vo väčšine prípadov je na štítku uvedené, že ju možno prať ručne alebo v práčke. Je dôležité vedieť, ako dezinfikovať obliečky a periny, aby sme zlikvidovali choroboplodné zárodky, ktoré sa na nich môžu nachádzať. Ak to chcete urobiť, môžete postupovať podľa týchto tipov a krokov.
Kedy by sme mali dezinfikovať posteľnú bielizeň
Posteľnú bielizeň je najlepšie vymieňať a prať pravidelne alebo vždy keď je zašpinená, potená atď. Presnejšie povedané, plachty a povlečenie by sa mali meniť a prať približne každý týždeň alebo maximálne každé dva týždne. Perina nepotrebuje takú častú hygienu a jej pranie je možné odložiť až o 1 mesiac.
Ako dezinfikovať obliečky a periny doma, krok za krokom
Teraz, keď už viete, ako často by ste mali posteľnú bielizeň meniť a prať, vysvetlíme vám, ako ju dobre dezinfikovať:
- Pozrite sa na štítok textílií, aby ste vzali do úvahy odporúčania výrobcu o ich správnom praní.
- Vložte posteľnú bielizeň do práčky a pridajte váš obvyklý prací prostriedok.
- Vyberte a pridajte dezinfekčný prostriedok. Na dezinfekciu perín a obliečok je najlepšou možnosťou použiť špeciálny prípravok, akým je napríklad Sanytol Dezinfekčný a dezodoračný prípravok na tkaniny, ktorý je taký účinný, že zlikviduje až 99,9 % baktérií, plesní a vírusov.Keďže neobsahuje bielidlá, textília sa nepoškodí a dá sa použiť na všetky druhy tkanín a farieb. Okrem toho funguje už od teploty vody 20 ºC a je kompatibilný s akýmkoľvek čistiacim prostriedkom. Použite tak, že do nádobky na aviváž pridáte 80 ml.
- Vyberte si prací cyklus vhodný pre danú tkaninu.
- Ak nájdete nejaké odolné škvrny, máte možnosť použiť odstraňovač škvŕn, napríklad Sanytol dezinfekčný odstraňovač škvŕn. Do práčky vložte dve odmerky spolu s vašimobvyklým pracím prostriedkom a naprogramujte príslušný prací program.
- Po dokončení textílie ihneď vyberte z práčky a dajte ich sušiť, najlepšie vonku. V prípade perín je najlepšie použiť sušičku, ak ju máte, aby ste zabezpečili odstránenie všetkej vlhkosti.
- Ak chcete zneškodniť roztoče, ktoré sú najčastejšími alergénmi v posteľnej bielizni, ako aj odstrániť nepríjemný zápach, môžete pri praní použiť Sanytol dezinfekcia na prádlo ktorý je účinný pri týchto dvoch problémoch.
Môžem perinu dezinfikovať na sucho?
Niektoré tkaniny nie je možné prať vo vode, pretože by sa poškodili, a preto vyžadujú chemické čistenie. Pozrite sa na štítok vašej periny, na ktorom sú pokyny na pranie poskytnuté výrobcom. Ak ich nemôžete alebo nechcete prať, môžete použiť Sanytol Dezinfekčný a dezodoračný prípravok na tkaniny. Stačí ho nastriekať zo vzdialenosti cca 30 cm od textílie. Navlhčite ich na celom povrchu a nechajte úplne vyschnúť na vzduchu.
Ak to nechcete robiť doma, vždy máte možnosť využiť služby profesionálnych práčovní alebo čistiarní.