Ako čistiť chladničku

Aj keď to nie je viditeľné na prvý pohľad, chladničky môžu byť veľmi kontaminované, najmä pre prítomnosť baktérií v surových potravinách. Najbežnejšími sú listérie, Pseudomonas aeruginosa alebo enterobaktérie, bežne prítomné asi v 5 % chladničiek.

Plesne sa navyše môžu objaviť v priehradkách a na gumách, preto je veľmi dôležité udržiavať chladničku vždy čistú a dezinfikovanú (čistiť ju vždy aspoň raz za 3 mesiace), aby sa obmedzila prítomnosť týchto baktérií a zabránilo ich prenosu na potraviny a z nich do nášho organizmu. A tento zvyk obmedzí aj zvyk nepríjemných zápachov.

8 krokov správneho čistenia chladničky

  1. Odpojte chladničku zo zásuvky elektrickej siete. Pretože treba mať pri čistení chladničky otvorené dvierka, ak zostane pripojená do elektrickej siete, nadmerne a nepotrebne sa zvýši spotreba elektrickej energie.
  2. Vyberte potraviny. Chladničku čistite a dezinfikujte vtedy, keď v nej máte len málo potravín. Vyberte jej obsah, aby ste mohli lepšie vyčistiť celú plochu vnútri, bez kontaktu s potravinami.
  3. Vyberte police a priehradky. Odstráňte všetky prvky, ktoré je možné vybrať zvnútra chladničky, aby ste mali lepší prístup do všetkých jej rohov.
  4. Použite Dezinfekčný univerzálny čistič v spreji Sanytol, ktorý nanesiete priamo na steny chladničky. Je dôležité, aby ste vyčistili všetky rohy chladničky a aby ste ho naniesli aj na dvierka a gumy. Roztrite ho pomocou čistej a vlhkej utierky, nechajte pôsobiť 15 minút a potom opláchnite. Tento produkt dezinfikuje bez chlóru, preto sa dokonale hodí na povrchy, ktoré sa dostanú do kontaktu s potravinami.
  5. Sprej Sanytol použite aj na police a priehradky a celý proces opakujte. Výrobok poutierajte čistou a vlhkou utierkou, alebo ho opláchnite pod tečúcou vodou a ubezpečte sa, že zariadenie chladničky neobsahuje jeho zvyšky.
  6. Umyte tesnenie dvierok. Nezabudnite správne očistiť tesnenie dvierok chladničky, pretože sa práve tam hromadí najviac nečistôt a s vlhkosťou sa môžu tvoriť plesne. Čistite hĺbkovo, ak je to potrebné, pomôžte si kefkou na zuby, ktorá sa dostane aj do tých najťažšie dostupných rohov.
  7. Vyčistite vonkajší povrch. Vaša chladnička by mala byť čistá nielen zvnútra, ale aj zvonka. Dezinfikujte aj rukoväť alebo oblasť, za ktorú sa chladnička pri otváraní chytá. Je veľmi dôležité, aby ste správne vyčistili zadnú časť chladničky, pretože nadmerné množstvo nečistôt v tejto časti môže poškodiť spotrebič a obmedziť jeho prevádzku.
  8. Umiestnite police a priehradky. Potom, čo ste chladničku kompletne vydezinfikovali, môžete police a priehradky umiestniť naspäť na miesto a naukladať na ne a do nich potraviny.

Vďaka týmto jednoduchým krokom budete vedieť, ako vyčistiť svoju chladničku. Budete ju môcť udržiavať čistú a dezinfikovanú, zároveň tak ochránite potraviny pred mikroorganizmami, ktoré sa v chladničke môžu objaviť prostredníctvom potravín.