Prečo tenisky zapáchajú? 

Na chodidlách, v obuvi a najmä v športovej obuvi je bežné, že v dôsledku množenia choroboplodných zárodkov vzniká nepríjemný zápach. Nepríjemný zápach môže byť veľmi trvalý a ťažko sa odstráni, aj keď sú vaše nohy čisté. V nasledujúcom článku si vysvetlíme, prečo športová obuv zapácha, ako sa dá zápach natrvalo odstrániť a ako je možné jeho výskyt obmedziť.  

Prečo tenisky zapáchajú?

Čo spôsobuje nepríjemný zápach v obuvi

Pri vykonávaní fyzickej aktivity je normálne, že sa potíme, a to ešte viac na nohách, pretože práve tam je sústredený najväčší počet potných žliaz. Tento pot zostane zachytený v obuvi a ak sú navyše vyrobené zo syntetických materiálov, problém sa ešte zhorší, pretože sú málo priedušné. Pot sám o sebe nezapácha, ale jeho prítomnosť v uzavretom, zle vetranom a teplom priestore, akým je obuv, vytvára vlhkosť a vytvára dokonalé prostredie pre množenie baktérií a plesní. To je dôvod, prečo sú topánky ideálnym biotopom pre baktérie.  

Ako odstrániť zápach z obuvi

Jedlá sóda, ocot, slnečné svetlo alebo rôzne éterické oleje sú niektoré z domácich prostriedkov proti zápachu, ktoré sa používajú pri pokuse zbaviť sa nepríjemného zápachu. Ale hoci vám môžu pomôcť dočasne ho skryť, mali by ste mať na pamäti, že problému, pretože nezabíjajú baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Na to odporúčame použiť dezinfekčný prostriedok, napríklad Sanytol dezinfekcia do obuvi. Vďaka svojmu dezinfekčnému pôsobeniu zabíja najbežnejšie baktérie vyskytujúce sa na koži (ako je Staphylococcus epidermidis), ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Navyše zanecháva príjemnú vôňu a pocit sviežosti.  

Tipy na zníženie zápachu 

Aby ste zabránili opätovnému výskytu zápachu vo vašej športovej obuvi, dodržiavajte nasledujúce odporúčania: 

  • Nenoste športovú obuv dlhý čas v kuse. 
  • Po použití obuv nechajte vyvetrať, vyberte vložky, aby mohli úplne vyschnúť. 
  • Používajte špeciálne vložky, ktoré bojujú proti nepríjemným pachom. Odporúča sa pravidelne meniť vložky do športovej obuvi, prípadne ich oprať (podľa odporúčania výrobcu), aby sa zabránilo hromadeniu baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach.  
  • Na zníženie vlhkosti vo vnútri obuvi môžete použiť zásyp. 
  • Dodržiavajte hygienu nôh každodennou sprchou a po nej ich dôkladne osušte (nezabudnite, že vlhkosť podporuje rozmnožovanie choroboplodných zárodkov). 
  • Nezabudnite na ponožky, aj na nich sa hromadí nepríjemný zápach. Po každom použití ich operte. Vyberajte si také, ktoré umožňujú lepšiu priedušnosť.