Čo je pleseň?

Objavenie plesne v našich domovoch nie je nič nezvyčajné, najmä vo vlhkých alebo v málo vetraných priestoroch.

Vzhľadom na teplotné, svetelné a vlhkostné podmienky, ktoré sú potrebné na to, aby sa pleseň mohla šíriť, je najbežnejšou oblasťou jej výskytu kúpeľňa, pretože tá má zároveň obmedzené vetranie.

Čo je pleseň?

Pleseň je huba a ak sa začne tvoriť a rozrastať, môže ovplyvniť náš organizmus a spôsobiť zdravotné problémy. Je jednou z najrozšírenejších húb v interiéroch našich domovov a obyčajne zostáva bez povšimnutia alebo neviditeľná, kým nezasiahne pomerne veľkú oblasť. Preto je dôležité ju odstrániť a predovšetkým prijať nevyhnutné opatrenia, aby sa zabránilo jej výskytu.

Tu ponúkame 4 základné tipy na odstránenie a prevenciu plesne v kúpeľni:

 1. Aby sa zabránilo vzniku plesne, je veľmi dôležité kúpeľňu vždy po sprchovaní vyvetrať.
  Väčšina plesní potrebuje na svoj vznik 24 – 48 hodín vlhkosti. Ak je teda materiál vhodný na rast plesne a vlhký dlhšie než 24 hodín, hrozí nebezpečenstvo vzniku plesne a toho, že pleseň začne bujnieť.
 2. V rámci možností je dôležité zabrániť nahromadeniu vody v rohoch.
  To podporuje rast a šírenie plesne. Rohy a škáry vysušte utierkou, aby ste odstránili usadenú vodu, najmä vtedy, ak je vetranie nedostatočné.
 3. Vo vani alebo v sprche venujte pozornosť oblasti odtoku.
  Práve tá je pomerne odolná, zabraňuje plynulému vypúšťaniu vody a môže spôsobiť usadeniny. Nastriekajte Dezinfekčný čistič na kúpeľne a vodný kameň Sanytol na oblasť, ktorú chcete dezinfikovať a potom výrobok pomocou čistej utierky rozotrite. Potom bude vaša vaňa čistá a bez mikroorganizmov.
 4. Kúpeľňu čistite a dezinfikujte pravidelne, aspoň každý druhý deň.
  Na odstránenie plesne z kúpeľne použite Dezinfekčný čistič na kúpeľne a vodný kameň Sanytol. Stačí ho aplikovať priamo na povrch s plesňou, ktorú odstráni. Ľahko čistí a zničí aj 99,9 % baktérií, mikróbov a vírusov. Ak je škára sfarbená, Dezinfekčný čistič na kúpeľne a vodný kameň Sanytol pleseň odstráni, ale škáru nevybieli, na to treba použiť bieliaci prostriedok.