Dôkladné udržiavanie čistoty v domácnosti a jej dezinfikovanie zohrávajú v odstraňovaní patogénov kľúčovú úlohu. Pôvodcovia chorôb, ktoré človek na sebe nosí, môžu prilipnúť na ľubovoľnom povrchu a predmete a zostať tam celé hodiny aj dni.
V snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu pandémie COVID-19 je dôležité sa riadiť nariadeniami príslušných inštitúcií. Okrem toho, je na mieste, maximálne zvýšiť hygienické a dezinfekčné opatrenia v domácnostiach.
Vieme však, ktoré miesta v domácnosti sa najľahšie stávajú ohniskami choroboplodných zárodkov?
Najväčšími ohniskami možnej nákazy v domácnosti sú najčastejšie navštevované miesta. Patrí k nim kúpeľňa, kuchyňa a obývacia izba. Okrem týchto miest by sme však mali zvláštnu pozornosť venovať aj nasledujúcim 6 kandidátom. Na ich bežnú dezinfekciu zvoľte v závislosti od povrchu a materiálu zakaždým vhodný produkt:
- Dverové kovania – kľučky a gule, zábradlia a rukoväte
- Kuchynské a kúpeľňové batérie
- Kuchynská pracovná doska
- Vypínače svetla
- Elektronické prístroje ako diaľkový ovládač TV, mobilné telefóny, tablety a pod.
- Spoločné pracovné priestory: písací stôl, počítač, klávesnica, myš a pod.
Dôležité sú aj opatrenia pri príchode domov. Hneď ako prídete, nechajte stáť nosenú obuv v predsieni, aby ste prípadnú nákazu neroznášali po byte, a dôkladne si umyte ruky. Kto žije v domácnosti so psom a chodí s ním von, musí dezinfikovať aj pomôcky, ktoré pri tom používa (vôdzku, obojok, postroj a i.). Po návrate z prechádzky umyte svojmu štvornožcovi vlhkými utierkami alebo vodou a šampónom pre domácich miláčikov labky a brušká labiek, chvost a ňufák. Použite nato vlhké utierky alebo vodu a šampón pre domácich miláčikov. (Vložiť odkaz na príspevok o domácich zvieratách)