Koronavírus, čistenie a dezinfekcia

Koronavírus, čistenie a dezinfekcia

Sprievodca správnym čistením a dezinfekciou domácnosti

*Účinné proti SARS-CoV-2 podľa EN 14476 (1min)
Covid19
Coronavirus

Čo je COVID-19?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje koronavírusy (CoV) ako početný rod vírusov, ktoré môžu spôsobovať choroby zvierat a ľudí. 

U ľudí sú koronavírusy pôvodcom respiračných ochorení sprevádzaných väčšinou ľahkými príznakmi. Môžu však spôsobovať aj vážne ochorenia, ako napr. respiračný syndróm Stredného východu (MERS), po prvýkrát zaznamenaný v roku 2012, alebo ťažký akútny respiračný syndróm (SARS), registrovaný v roku 2002.

SARS-CoV-2 je novým kmeňom koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie u ľudí. Jeho prvý výskyt spozorovali v decembri v čínskom meste Wu-chan v provincii Chu-pej. Odvtedy sa vírus postupne rozširuje do ďalších krajín vrátane Slovenskej republiky. COVID-19 je názov infekčného ochorenia, ktoré nový vírus spôsobuje.

Ako sa COVID-19 prenáša?

Pri reči, kašli a kýchaní okolo seba nakazený človek šíri jemné kvapôčky slín a nosového sekrétu, ktoré potom prilipnú na okolité predmety a plochy. Ak sa takých plôch dotkne zdravý človek a následne si tou istou rukou siahne na ústa, nos alebo oči, môže si spôsobiť nákazu a ochorenie COVID-19. Rovnako sa nákaza prenáša aj vdýchnutím kvapôčok šírených infikovaným človekom pri reči, kašli a dýchaní. 

Ako môžem šíreniu vírusu zabrániť?

Znížiť pravdepodobnosť vlastnej nákazy chorobou COVID-19 a nákazy druhých osôb môžeme všetci prijatím vhodných opatrení.
 • Často a dôkladne si umývať ruky vodou a mydlom. Keď nie sú dostupné, použiť dezinfekčný prostriedok na báze vody a alkoholu.
 • Nedotýkať sa očí, nosa ani úst.
 • Pri kašľaní a kýchaní si zakrývajte ústa a nos papierovou vreckovkou. V provizórnom prípade kašlite a kýchajte do rukáva v ohybe lakťa. Nikdy nie do ruky.
 • Umývajte a dezinfikujte spoločné priestory a miesta častého kontaktu.
 • Zostávajte doma a von choďte po chýbajúce potrebné veci, minimalizujte počet ľudí, s ktorými ste v kontakte.
 • Udržiavajte bezpečnú vzdialenosť dva metre od ostatných ľudí.
 • Vždy sledujte pokyny miestnych úradov.
UŽITOČNÉ ZDROJE PRE POUŽÍVATEĽOV
stop_covid_2

Sú výrobky Sanytol účinné proti pôvodcovi COVID-19?

Produkty Sanytol sa testovali na SARS-CoV-2, vírus spôsobujúci COVID-19, podľa EN 14476 (Chemické dezinfekčné a antiseptické prípravky. Viricídna kvantitatívna suspenzná skúška chemických dezinfekčných a antiseptických prípravkov používaných v oblasti medicíny). Doteraz sa proti SARS-CoV-2 osvedčil viacúčelový sprej Sanytol, dezinfekčný prostriedok Sanytol Cleaner a dezinfekčný gél Sanytol na ruky. 

Výsledky ďalších produktov Sanytol proti SARS-Cov-2 sa dostavia čoskoro.
Zatiaľ sa podľa vedeckej komunity, podľa ktorej vírusy patriace pre svoje obdobné štruktúry a vlastnosti do rovnakej skupiny očakáva, že sa budú vyznačovať podobnou citlivosťou na dezinfekčné prípravky, takže produkty Sanytol, ktoré sú účinné proti ľudskému koronavírusu 229E a/alebo vírusu,  vakcíne, budú účinné aj proti vírusu spôsobujúcemu COVID-19.

Ktoré výrobky môžete na dezinfekciu svojej domácnosti použiť

Na umývanie a dezinfekciu povrchov:

SANYTOL DEZINFEKČNÝ UNIVERZÁLNY ČISTIČ

 • Univerzálny čistiaci prostriedok s dezinfekčným účinkom.
 • Okrem účinnosti proti ľudskému koronavírusu 229E efektívne pôsobí proti pôvodcom chrípky A (H1N1), baktériám (napr. zlatému stafylokoku alebo E. coli) a najbežnejším plesniam v domácnosti (napr. proti pôvodcovi kandidózy alebo plesni rastlín).

DEZINFEKČNÝ ODMASŤUJÚCI ČISTIČ NA KUCHYNE

 • Dezinfekčný sprej na kuchyne s odmasťujúcim účinkom.
 • Okrem účinnosti proti ľudskému koronavírusu 229E efektívne pôsobí proti širokému spektru vírusov, ako napr. vírusu chrípky A (H1N1), adenovírusu a poliovírusu, baktériám a plesniam.

DEZINFEKČNÝ ČISTIČ NA KÚPEĽNE A VODNÝ KAMEŇ

 • Dezinfekčný sprej na kuchyne s odmasťujúcim účinkom.
 • Účinný proti chrípke A (H1N1), baktériám a najbežnejším plesniam v domácnosti.

DEZINFEKČNÝ ČISTIČ NA PODLAHY A PLOCHY

 • Čistiaci prostriedok s dezinfekčným účinkom na podlahy a ďalšie povrchy v domácnosti.
 • Okrem účinnosti proti ľudskému koronavírusu 229E efektívne pôsobí proti vírusu chrípky A (H1N1), baktériám (napr. zlatému stafylokoku alebo E. coli) a najbežnejším plesniam v domácnosti (napr. proti pôvodcovi kandidózy a plesni rastlín).

Na hygienu rúk:

DEZINFEKČNÝ GÉL NA RUKY

 • Dezinfekčný gél na ruky.
 • Ničí choroboplodné zárodky bez použitia vody.

Na dezinfekciu bielizne:

DEZINFEKČNÝ A DEZODORAČNÝ PRÍPRAVOK NA TKANINY

 • Dezinfekčný sprej na textilné materiály a povrchy.
 • Okrem účinnosti proti ľudskému koronavírusu 229E efektívne pôsobí proti širokému spektru vírusov, ako napr. vírusu chrípky A (H1N1), adenovírusu a poliovírusu, baktériám a plesniam.

SANYTOL DEZINFEKCIA NA BIELIZEŇ

 • Dezinfikuje všetky textílie.
 • Účinná proti baktériám, plesniam a vírusom vrátane vírusu chrípky A (H1N1).
 • Účinnosť už od teploty 20 °C.

SANYTOL DEZINFEKČNÝ ODSTRAŇOVAČ ŠKVŔN

 • Dezinfekčný odstraňovač škvŕn na bielu aj farebnú bielizeň.
 • Okrem účinnosti proti ľudskému koronavírusu 229E efektívne pôsobí proti vírusu chrípky A (H1N1), parvovírusu, baktériám a najbežnejším plesniam v domácnosti.
 • Účinnosť už od teploty 20 °C.

Bezpečnostné opatrenia v domácnosti

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Majú produkty Sanytol účinnosť proti koronavírusu SARS-CoV-2?

Hoci nový vírus (SARS-CoV-2) nie je na účely testovania účinnosti laboratórne dostupný, rad produktov Sanytol (napr. Sanytol Univerzálny sprej, Sanytol Čistič na podlahy a plochy, Sanytol Dezinfekčný gél a Sanytol Dezinfekcia na bielizeň) sa už testoval proti inému kmeňu rovnakého rodu ľudského koronavírusu 229E. Ich účinnosť a zničenie vírusu boli preukázané. Preto možno predpokladať, že uvedené výrobky SANYTOL budú proti pôvodcovi COVID-19 účinné.

Ako dlho trvá účinok výrobkov Sanytol?

O tom, na ako dlho po aplikácii bude ošetrený povrch zbavený mikroorganizmov, rozhoduje jeho kontakt s objektmi, ktoré sú potenciálnymi nosičmi patogénov. Povrchy s vysokou intenzitou kontaktu bude nevyhnutné dezinfikovať po každom použití.

Aké povrchy v domácnosti sa majú dezinfikovať najčastejšie?

Najväčší výskyt choroboplodných zárodkov býva v kúpeľni, kuchyni a obývacej izbe. Okrem ich upratovania a dezinfekcie sa zamerajte aj na prístroje a predmety, na ktoré najčastejšie siahate. Napr. na diaľkové ovládače TV, telefóny, kovania vchodových dverí, vodovodné batérie, vypínače svetiel, hračky, počítač a pod.

Je nutné dezinfikovať bielizeň a ďalšie textílie?

Je síce pravda, že vedecké dôkazy o tom, že by sa choroba COVID-19 prenášala bielizňou alebo že by sa jej pôvodca v bielizni usadzoval, neexistujú. Napriek tomu sa odporúča, aby sme oblečenie, v ktorom sme vyšli na ulicu, vyprali vždy buď bežným pracím prostriedkom, alebo prípravkom na dezinfekciu bielizne. Na zničenie všetkých patogénov zakaždým zvoľte prací cyklus s vysokou teplotou (60 °C). Vypratú bielizeň zaveste a nechajte ju dôkladne preschnúť.