Ako správne čistiť a dezinfikovať kúpeľňu, aby sme predišli nákaze koronavírusom

V rámci opatrení na prevenciu šírenia koronavírusu a prípadov nákazy odporúčajú úradné inštitúcie občanom maximálne zvýšiť osobnú hygienu, udržiavať čistotu v domácnostiach a dezinfikovať ich.

Medzi miesta, kde sa choroboplodným zárodkom najlepšie darí a kde sa koncentrujú, patrí kúpeľňa. Teplé prostredie a vlhko sú živnou pôdou na výskyt a množenie baktérií a vírusov, a preto by ste ju mali pravidelne upratovať a dezinfikovať. Zabránite tým prenosu nákazlivých chorôb v domácnosti. V týchto týždňoch je na mieste, aby sme niektoré naše návyky zmenili a denne dezinfikovali plochy, ktoré sú najviac vystavené kontaktu. Týmto spôsobom prispejete k prevencii prenosu nákazy COVID-19 medzi členov svojej rodiny.

Odporúčania týkajúce sa dezinfekcie kúpeľne v období koronavírusovej pandémie

Prvé základné odporúčanie znie, že kúpeľňu by mal upratovať človek, ktorý je sám zdravý. Inými slovami, nesmie vykazovať žiadne príznaky ochorenia COVID-19. Aby ste sa nedostali do priameho kontaktu s baktériami a vírusmi, používajte na upratovanie rukavice. Pamätajte na to, že si po skončení upratovania musíte umyť ruky vodou a mydlom, alebo dezinfekčným gélom na báze vody a alkoholu.

Pri upratovaní kúpeľne sa odporúča použiť na umývanie najskôr vodu a mydlo, alebo bežný prostriedok na umývanie a následne ju dezinfikovať chlórom, prípadne iným dezinfekčným prípravkom, ako napr. Sanytol Dezinfekčným čističom na kúpeľne.

Ktoré predmety v kúpeľni by sme mali dezinfikovať každý deň:

 • Kľučky a držadlá dvier, okien, zásuviek a skriniek
 • Umývadlo a umývadlovú batériu
 • Vypínače, tlačidlá, ovládače
 • Bidet
 • Záchodovú misu: na jej čistenie sa odporúča vyhradiť si špeciálnu utierku. Utierku, s ktorou ste upratovali, po dezinfekcii hneď vyperte, aby sa nedostala do styku s inými plochami.

Ďalšie užitočné tipy pre vašu kúpeľňu:

 • Každému členovi domácnosti vyhraďte zvláštny pohár na zubnú kefku. Kefky by sa nemali navzájom dotýkať.
 • Každý člen domácnosti by mal mať vlastný uterák. Inými slovami, nepoužívajte spoločné uteráky. Uteráky každý deň vymeňte a vyperte na 60 °C bežným alebo dezinfekčným pracím prostriedkom.
 • Nepoužívajte na umývanie spoločné špongie ani froté rukavice. Sušte ich oddelene, aby sa navzájom nedotýkali.
 • Na umývanie podlahy používajte dezinfekčné produkty bez chlóru, napr. Sanytol Dezinfekčný čistič na podlahy a plochy eukalyptus. Zlikvidujete ním patogénne zárodky, baktérie a vírusy.

Ak niektorý z členov rodiny začne vykazovať príznaky choroby COVID-19 alebo už ochorel, prípadne je pre kontakt s pozitívne testovanou osobou v karanténe, bude potrebné zaviesť pri upratovaní a dezinfekcii ešte prísnejšie opatrenia.

Všeobecné rady, ako zabrániť množeniu baktérií, choroboplodných zárodkov a vírusov v kúpeľni

Nezabúdajte, že obmedziť množenie choroboplodných zárodkov, baktérií a vírusov v kúpeľni vám môžu v každodennom živote pomôcť aj ďalšie opatrenia:

 • Zbavte podlahu a steny kúpeľne vlhkosti – to platí najmä pre kúty miestnosti. Hromadenie vlhka výskyt baktérií, húb a plesní len podporuje.
 • Miesta, kde sa najviac hromadí voda, napr. umývadlo alebo sprcha, zakaždým vysušte. Plochy očistite aj od nánosov mydla, krémov a telových olejov.
 • Kúpeľňu pri každej príležitosti vetrajte, aby ste znížili vlhkosť vzduchu.
 • Uteráky, špongie a froté rukavice na umývanie udržiavajte čo najviac suché. Po použití ich zaveste, aby sa usušili.
 • Vodu nahromadenú v poháriku na zubnú kefku vždy vylejte. Dávkovač mydla zakaždým osušte, aby sa na ňom nehromadili choroboplodné zárodky.
 • Kúpeľňovú predložku po sprchovaní zaveste a nechajte ju usušiť. Odporúčame ju vyprať raz týždenne na 60 °C za použitia bežného alebo dezinfekčného pracieho prostriedku.