13 nepravdivých tvrdení o koronavíruse, ktorým neverte a nešírte ich ďalej

 1. MÝTUS Koronavírus je ako chrípka
  Snažme sa obe choroby neporovnávať.
  Aj keď množstvo mladých a zdravých ľudí, ktorí sa koronavírusom infikovali, na sebe pozoruje príznaky veľmi podobné bežnej sezónnej chrípke, existuje medzi obomi chorobami rozdiel.
  Ochorenie COVID-19 je výrazne nákazlivejšie ako chrípka a aj jeho smrtnosť je vyššia. Okrem toho ide o doteraz neprebádané ochorenie.
 2. MÝTUS Koronavírusovú pandémiu pribrzdia horúce letné teploty
  Vírus chrípky a rôzne prechladnutia s príchodom jari a vyšších teplôt slabnú.  Napriek tomu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že by sa s príchodom vyšších teplôt mal oslabiť aj koronavírus.
 3. MÝTUS Koronavírus sa šíri v zónach s teplým a vlhkým podnebím
  Vírus ochorenia COVID-19 sa môže šíriť kdekoľvek. Nezávisle od klimatických podmienok.
 4. MÝTUS Koronavírus sa dokáže šíriť vzduchom aj na veľkú vzdialenosť
  Koronavírus zasahuje sliznice dýchacích ciest. Prenáša sa hlavne kontaktom s infikovanou osobou prostredníctvom kvapôčok, ktoré okolo seba nakazený človek šíri pri reči, kašľaní a kýchaní.
  Hmotnosť kvapôčok je príliš vysoká na to, aby mohli vzduchom prekonávať veľké vzdialenosti.
 5. MÝTUS Antibiotiká sú účinným prostriedkom prevencie aj liečby koronavírusového ochorenia
  Antibiotiká sú účinné len proti bakteriálnym infekciám. Koronavírus (SARS-CoV-2) však patrí medzi vírusy a preto sa antibiotiká nesmú nasadzovať ani na jeho prevenciu, ani na liečbu chorých.
 6. MÝTUS Naši zvierací spoločníci môžu koronavírus prenášať
  Podľa informácie WHO neexistuje vedecký dôkaz o tom, že by domáce zvieratá na COVID-19 ochoreli, ani, že by túto chorobu prenášali.
 7. MÝTUS Poštipnutím komára sa môže prenášať choroba COVID-19
  Koronavírus zasahuje sliznice dýchacích ciest. Prenáša sa hlavne kontaktom s infikovanou osobou prostredníctvom kvapôčok, ktoré okolo seba nakazený človek šíri pri reči, kašľaní a kýchaní.
  Informácie alebo dôkazy o možnosti prenosu ochorenia poštipnutím komárom neexistujú.
 8. MÝTUS Deti sú proti koronavírusu imúnne
  Podľa aktuálnych údajov predstavujú prípady nákazy u detí len 2 % z celkového počtu. V prevažnej väčšine prípadov u nich navyše choroba odznie bez akýchkoľvek komplikácií.
  Prejavy ochorenia COVID-19 u chlapcov a dievčat sú teda ľahšie než u dospelých, imunitu proti koronavírusu však deti nemajú.
 9. MÝTUS Tehotné ženy prenášajú koronavírus na plod
  Prvé výskumy podľa oznámenia WHO naznačujú, že sa vírus neprenáša ani do plodovej vody, ktorou je dieťa v matkinej maternici obklopené, ani do krvi pupočnej šnúry.
  Hlavné riziko teda spočíva v možnosti prenosu kvapôčkovej nákazy z infikovanej matky na dieťa v priebehu dojčenia a kŕmenia. Preto sa odporúča umývanie rúk pred každým dotykom dieťaťa, pred uchopením odsávačky mlieka a dojčenskej fľaše. Prípadne možno používať pri dojčení rúško.
 10. MÝTUS Koronavírusom sa môžem nakaziť dvakrát
  Na zaručenú odpoveď na túto otázku je priskoro. Napriek tomu sa odborníci zhodujú v názore, že osoby, ktoré sa chorobou COVID-19 raz nakazili, budú mať na túto sezónu získanú imunitu.
  Pravdou je, že existujú doložené prípady uzdravených osôb, ktorých opakované testovanie po niekoľkých dňoch bolo opäť pozitívne. Odborníci poukazujú predovšetkým na to, že v týchto prípadoch určite išlo o „znovuoživenie“ vírusu, a nie o novú infekciu.
  S ohľadom na to všetko odporúča WHO uzdraveným pacientom zostať ešte ďalšie dva týždne v izolácii. Získajú tak istotu, že je u nich infekcia definitívne zažehnaná.
 11. MÝTUS Dobrá strava nás pred koronavírusom môže ochrániť
  Stravovacie návyky nás pred nákazou koronavírusom neochránia. Zdravá životospráva, ktorej súčasťou je vyvážená strava, má však priaznivý vplyv na udržiavanie silného imunitného systému.
 12. MÝTUS Pitím teplej vody a bylinných čajov sa koronavírus ničí
  Pitím teplých nápojov sa naša reálna telesná teplota nemení. Ako uvádza WHO, o tom, že by vysoké teploty koronavírus ničili, neexistujú vedecky podložené dôkazy.
  Nezničí sa ani kloktaním ústnou vodou. Ústne vody dokážu eliminovať niektoré mikroorganizmy obsiahnuté v slinách. Tomu, aby sa vírus dostal do dýchacích ciest, sa však kloktaním zabrániť nedá. Pred koronavírusovou nákazou nás preto neochráni.